Müzik “üreten” insanlara saygımdan, ben müziği “albüm satın alarak” dinliyorum.. İyi bir albüm dinleyince de “helal olsun aldığın paraya” diyorum..

Uzun zamandır ilk kez aldığım bir albüm için bunu söylemedim.. “Alışkanlıktan” “bilmemkaçıncı” albümünü nedense “düşünmeden” aldım “gördüğüm anda”..

Bir kaç gün sonra da, yeni yıla evde girdim.. TV’de “müzik” vardı neredeys her yerde.. TRT 1’in “bomba”sı Tarkan, daha bir kaç gün önce “patlamıştı” zaten benim için.. Albümünü aldığımda.. Ben yine de merak ettim, “acaba ne yapacak” diye.. Ama o gece tam anlamıyla “patladı”..

“Mega”star Tarkan.. Artık bitti.. Yeni yıla onunla girenlere “müzik ziyafeti” verdi.. “Playback” yaparak.. Ama sözlerini “kendi” yazdığı “şarkıları”nın sözlerini “hatırla”mayarak.. Dudaklarını “öylesine” oynatarak.. “Sadece” dans ederek..

Yeni çıkış yapan bir “toy popçu”dan hiç bir farkı yoktu sahnede.. “Saçma” dans hareketleri, “yapmacık” surat mimikleri ile..

Tarkan “meydan okudu” bir önceki albümde “Sezen Aksu”ya.. “Ben sensiz de yapabilirim” diye.. Bu albümde de neredeyse tüm “söz ve müzik”leri Tarkan”a aitti..

“Sözler”.. Neden beğenirsiniz bir şarkının “sözler”ini..? Kendinizden “bir şeyler” bulursunuz.. Anılarınızı “canlandır”ır.. Sizin “duygu ve düşüncelerinizi” sizden daha iyi “cümleleştir”ir..

Sezen Aksu’yu “Sezen Aksu” yapan budur.. “Sizi size sizden daha iyi anlattırır”.. Kelimeleri “sizin dizdiğinizden farklı dizip”, “benzetmeleri” sizden farklı kullanıp, ama “işte ben de bunu demek istiyorum” dedirtecek sözler yazar.. İşte o yüzden Sezen Aksu’nun şarkıları ile “konuşmasız” film çekilir..

Tarkan’ın sözlerinde bunu bulmak ne mümkün..! “Atasöz”leri, “vecibe”ler, “deyim”ler, “ikileme”ler.. Başka..? Beni böyle anlatamazsın..

“Müzikalite”..?? O da ne..? Merak ediyorum, Tarkan “konser”e çıkınca “hangi enstrüman”lar çalacak..? Bilgisayar dışında..

Ne bir “darbuka” sesi.. Ne bir “klarnet”.. Ne bir “keman”.. Ne bir “piyano”.. Ne bir “gitar”.. “Müzik aleti” sesi duymak “imkansız”..

Sadece bir ritm, o da tüm şarkılarda “birbirinin aynı”, ve üzerine Tarkan’ın “sesi” ile “anlamsız” ve “hissetmeden söylediği” sözler..

Bir insan bu kadar mı “kör” olur..? Sezen Aksu’nun “söz”e dayalı başarısını hiç mi görmez.. de buna göre “bana beni benden iyi anlatan” söz yazmaya çalışmaz.. “Beceremiyorsan” nerede senin “mega”starlığın..?

Şebnem Ferah’ın “senfoni orkestrası” ile “konser”inin albümünün ne kadar “tuttuğunu” görmez mi..? de hiç enstrüman kullanmaz..Bu mudur “Türkiye”nin “Mega”starının yapabileceği..?

Hadi hiçbirini “gör”emedin.. Herkes ne kadar güzel “Türk Sanat Müziği” söylediğini biliyor, söylüyor.. “Hedef kitlen” yeni nesil “fasıl”lara her geçen gün daha fazla rağbet ediyor.. Bunları da mı “gör”medin..? Bu mudur “mega”star performansı..? “Kimse” yok muydu “etrafında” sana bunları söyleyen..?

Yok tabi.. Bu kadar “sokak”tan uzakta, Türkiye’den “uzakta” yaşarsan, sana “bunları” söyleyecek kimse olmaz çevrende.. İnsanlar sana “dokunmayınca” değil, seni kendileriyle “bütünleştirince” “mega”star olursun..

Yaş olarak değil, iş olarak senden “büyük”lere hürmet edersen, onlardan “destek” almaktan gocunmazsan, kendini “bir şey” sanıp, “ne oldum” delisi olmazsan, “mega” star olursun, daha da önemlisi öyle “kalırsın”..

Bunu şimdi “kim” yapıyor..? Gerçekten “müzik” üretip, “enstrüman” kullanıp, “sahne” ve “konser” performansına “önem” verip, bence tartışmasız “Türk Müziği’nin en büyüğü”nün desteğini alıyor..? Yeni Megastar “Kenan Doğulu”..

NUR ERDEM ÖZEREN
02.01.2008